FINALS

THIS WEEK’S FIXTURE

Grand finals September 23rd & 24th matches

 

FINALS STRUCTURE

Under 19/Thirds/Women’s: Final 8 over 4 weeks

All other competitions: Final 5 over 4 weeks

*Scroll down for full fixtures, dates and venues

 

GRAND FINAL FIXTURES AND MATCH TIMES

SATURDAY 23 SEPTEMBER

Bendigo Bank Dingley Village

Division 2 Senior Grand Final

Chelsea Heights V Murrumbeena

Power Reserve, 2:40pm

Chelsea Heights Thumbnail V Murrumbeena Thumbnail

 

 

Division 2 Reserve Grand Final

Skye V Highett

Power Reserve, 12:05 pm

Skye Thumbnail V Highett Thumbnail

 

 

Thirds Grand Final

Cerberus V South Yarra

Power Reserve, 9:45am

Cerberus Thumbnail V South Yarra Thumbnail

 

 

SUNDAY 24 SEPTEMBER

Division 1 Senior Grand Final

Dingley V Mordialloc

Springvale Reserve, 2:40pm

Dingley Thumbnail V Mordialloc Thumbnail

 

 

Division 1 Reserve Grand Final

Dingley V Cheltenham

Springvale Reserve, 9:45am

Dingley Thumbnail V Cheltenham Clash

 

 

Under 19 Grand Final

St Kilda City V Oakleigh District

Springvale Reserve, 12:05pm

St Kilda City Thumbnail V Oakleigh District Thumbnail

 

ADMISSION PRICING

Adults: $15

Concession: $7

Under 15: Free   (prices include record)

FINALS PASS: $50 (Entry to all finals matches on any day, including Netball Grand Finals)

Finals pass available through SFNL Office

Phone: 9553 5644     Email: administration@sfl.com.au

 

FINALS VENUE PARKING INSTRUCTIONS

Limited parking available at all venues (except Clayton and Cheltenham) – $5

Street parking available.

 

RULES AND CONDITIONS

For the safety and enjoyment of all SFNL supporters, you are asked to abide by the following Rules and Conditions:

1. Alcohol is not permitted to be brought into any Finals venue.
2. SFNL security personnel will inspect vehicles and bags to ensure that no alcohol is being brought into the venue.
3. Any alcohol found, will be stored until the end of the match and returned to the owner. The SFNL will not be held responsible for the alcohol.
4. Alcohol can be purchased from the appropriate booth inside the venue.
5. Patrons will be limited to two cans of alcohol per purchase. Cans will be opened by booth staff.
6. Alcohol not permitted to be consumed in the designated “Dry Areas”.
7. Alcohol is not permitted to be taken ONTO THE PLAYING ARENA.
8. Persons not abiding by these rules and conditions may be asked to leave the venue.
9. Dogs must be on a leash inside all venues.
10. Videotaping or filming any SFNL finals match is not permitted without prior permission of SFNL management.

 

NO DRAWN MATCHES DURING FINALS SERIES

There will be no drawn matches during the Final Series. Should the scores be tied at the end of normal time then the following procedure will follow:

a) ALL PLAYERS will remain on the playing field;
b) COACHES are to remain OFF the playing field;
a. Unless one of the coaches involved is a playing coach, in which case the opposition coach will be permitted to enter the ground.
c) The CLUB RUNNER is permitted to relay messages from the coach;
d) The Field Umpires will confer with the Goal Umpires and when they verify that the scores are tied, the players of the two teams will change ends;
e) FIVE MINUTES plus TIME-ON to be played – after such time, players to change ends without leaving the playing field – COACHES to remain OFF the playing field. FIVE MINUTES plus TIME-ON to be played. The Official League Timekeeper will keep this time;
f) At the end of this time, the team with the highest score will be deemed the winner;
g) In the event that scores are still tied, the umpire will bounce the ball and the team that scores first will be the winner of the match.

 

2017 SFNL FINALS SERIES

DIVISION 1 SENIOR & RESERVE

Saturday
September 2
Qualifying Final: 2 v 3 Springvale Reserve,
Springvale
Sunday
September 3
Elimination Final: 4 v 5 Springvale Reserve,
Springvale
Saturday
September 9
Second Semi Final: 1 v Winner of QF Springvale Reserve,
Springvale
Sunday
September 10
First Semi Final:
Loser of QF v Winner of EF
Springvale Reserve,
Springvale
Sunday
September 17
Preliminary Final:
Loser of Second SF v Winner of First SF
Springvale Reserve,
Springvale
Sunday
September 24
Grand Final:
Winner of Second SF v Winner of PF
Springvale Reserve,
Springvale

DIVISION 2 SENIOR & RESERVE

Saturday
September 2
Qualifying Final: 2 v 3 Meade Reserve,
Clayton
Sunday
September 3
Elimination Final: 4 v 5 Meade Reserve,
Clayton
Saturday
September 9
Second Semi Final: 1 v Winner of QF Power Reserve,
Doveton
Sunday
September 10
First Semi Final:
Loser of QF v Winner of EF
Power Reserve,
Doveton
Saturday
September 16
Preliminary Final:
Loser of Second SF v Winner of First SF
Meade Reserve,
Clayton
Saturday
September 23
Grand Final:
Winner of Second SF v Winner of PF
Power Reserve,
Doveton

DIVISION 3 SENIOR & RESERVE

Saturday
August 26
Qualifying Final: 2 v 3 Keysborough Reserve,
Keysborough
Sunday
August 27
Elimination Final: 4 v 5 Keysborough Reserve,
Keysborough
Saturday
September 2
Second Semi Final: 1 v Winner of QF Jack Barker Oval,
Cheltenham
Sunday
September 3
First Semi Final:
Loser of QF v Winner of EF
Jack Barker Oval,
Cheltenham
Saturday
September 9
Preliminary Final:
Loser of Second SF v Winner of First SF
Keysborough Reserve,
Keysborough
Saturday
September 16
Grand Final:
Winner of Second SF v Winner of PF
Jack Barker Oval,
Cheltenham

WOMEN’S FOOTBALL

Saturday
August 26
Elimination Final 1: 5 v 8 Meade Reserve,
Clayton
Elimination Final 2: 6 v 7
Qualifying Final 2: 2 v 3
Qualifying Final 1: 1 v 4
Saturday
September 2
First Semi Final:
Loser of QF1 v Winner of EF1
Power Reserve,
Doveton
Sunday
September 3
Second Semi Final:
Loser of QF2 v Winner EF2
Power Reserve,
Doveton
Saturday
September 9
First Preliminary Final:
Winner of QF1 v Winner of SF2
Meade Reserve,
Clayton
Second Preliminary Final:
Winner of QF2 v Winner of SF1
Meade Reserve,
Clayton
Saturday
September 16
Grand Final:
Winner of PF1 v Winner of PF2
Jack Barker Oval,
Cheltenham

UNDER 19

Saturday
September 2
Qualifying Final 1: 1 v 4 Springvale Reserve,
Springvale
Qualifying Final 2: 2 v 3 Power Reserve,
Doveton
Sunday
September 3
Elimination Final 1: 5 v 8 Springvale Reserve,
Springvale
Elimination Final 2: 6 v 7 Power Reserve,
Doveton
Saturday
September 9
First Semi Final:
Loser of QF1 v Winner of EF1
Springvale Reserve,
Springvale
Sunday
September 10
Second Semi Final:
Loser of QF2 v Winner EF2
Springvale Reserve,
Springvale
Saturday
September 16
First Preliminary Final:
Winner of QF1 v Winner of SF2
Springvale Reserve,
Springvale
Second Preliminary Final:
Winner of QF2 v Winner of SF1
Springvale Reserve,
Springvale
Saturday
September 23
Grand Final:
Winner of PF1 v Winner of PF2
Springvale Reserve,
Springvale

THIRDS 

Saturday
September 2
Qualifying Final 1: 1 v 4 Meade Reserve,
Clayton
Qualifying Final 2: 2 v 3 Power Reserve,
Doveton
Sunday
September 3
Elimination Final 1: 5 v 8 Meade Reserve,
Clayton
Elimination Final 2: 6 v 7 Power Reserve,
Doveton
Saturday
September 9
First Semi Final:
Loser of QF1 v Winner of EF1
Power Reserve,
Doveton
Sunday
September 10
Second Semi Final:
Loser of QF2 v Winner EF2
Power Reserve,
Doveton
Saturday
September 16
First Preliminary Final:
Winner of QF1 v Winner of SF2
Meade Reserve,
Clayton
Second Preliminary Final:
Winner of QF2 v Winner of SF1
Springvale Reserve,
Springvale
Saturday
September 23
Grand Final:
Winner of PF1 v Winner of PF2
Power Reserve, Doveton