Frost and Jones

2017 SFNL Interleague Teams Announced

May 11, 2017

The SFNL has tonight announced its final football and netball Interleague teams ahead of Saturday’s Worksafe AFL Victoria Community Championships.

The league will take on Central Highlands in Senior and Under 19 football clashes, as well as a Senior netball match, at Marriott Waters Reserve, Lyndhurst, from 12:00pm.

Click here for full details on the 2017 Worksafe AFL Victoria Community Championships.

Dingley veteran Andrew Frost was announced as the SFNL’s new captain on Tuesday night, and will lead the Southern senior side into battle at 2:10pm. Fellow Dingo Jackson Peet and East Malvern star Nathan Robinson have assumed the joint vice captaincy.

Bentleigh’s Jayce Morgan will take charge of the Under 19 team, which plays the curtain raiser match at 12:00pm, while Dino Karamoshos (St Pauls) is the team’s vice captain.

Meanwhile Senior Netball Coach Mel Starr tonight unveiled St Kilda City goaller Jess Jones and Mordialloc mid-courter Lucy McKeown as co-captains ahead of their clash with Central Highlands Netball League.

The SFNL girls will take to the court at 2:30pm.

View the full line ups for each of the three football and netball teams below.

 

2017 SFNL SENIOR FOOTBALL INTERLEAGUE TEAM

FB:

Pat Carroll

(Oakleigh District)

Luke Poustie

(East Malvern)

Daniel Vaughan

(Cheltenham)

HB:

Jack Worrell

(Cheltenham)

Andrew Frost (C)

(Dingley)

Kayne O’Brien

(Bentleigh)

C:

Rob Rusan

(Dingley)

Jimmy Dowling

(East Malvern)

Lucas Walmsley

(Dingley)

HF:

Jackson Peet (VC)

(Dingley)

Torren Bonnett

(Port Colts)

Ed Sim

(East Malvern)

FF:

Jordan Peryman

(Chelsea Heights)

Daniel Farmer

(Dingley)

Joel Jones-Hampton

(Highett)

FOLL:

Matt Terech

(East Malvern)

Nathan Robinson (VC)

(East Malvern)

Chris Horton-Milne

(Dingley)

INT:

Bryce Sutton

(Keysborough)

Geoff Humphreys

(Keysborough)

Jack Barclay

(Cheltenham)

Josh Ferguson

(Dingley)

Sam Jackson

(Highett)

EMG:

Lewis Mildenhall

(Port Colts)

Lachlan Dobson

(Chelsea Heights)

IMG_0257

 

2017 SFNL SENIOR NETBALL INTERLEAGUE TEAM

GS: Grace Healey

(St Pauls)

GA: Jessica Jones (C)

(St Kilda City)

WA: Alana Harris

(Mordialloc)

C: Chloe Ballard

(St Kilda City)

WD: Lucy McKeown (C)

(Mordialloc)

GK: Pheobe Naughton

(Caulfield)

GD: Alice Pohlner

(Caulfield)

SUB: Rosie Augl

(St Kilda City)

SUB: Britt Goldsmith

(Dingley)

SUB: Louise Moetu

(St Kilda City)

 

 

2017 SFNL UNDER 19 FOOTBALL INTERLEAGUE TEAM

FB:

Robert Lega Frost

(Parkmore/Springvale)

Bailey Griffin

(Hampton)

Troy Smith

(Hampton)

HB:

Nick Lloyd

(Dingley)

Will Clarke

(St Pauls)

Pat Eckersall

(Hampton)

C:

Dino Karamoshos (VC)

(St Pauls)

Brad Dolan

(St Pauls)

Michael Pettit

(Parkmore/Springvale)

HF:

Sam Delosa

(Hallam)

Jackson Smith

(Mount Waverley)

Jackson Chapman

(Skye)

FF:

Timm Gavenlock

(Hallam)

Rhys Graham

(CPL/Keysborough)

Joel Sarlo

(Dingley)

FOLL:

Ayang Nyanjok

(St Kilda City)

Nick Gay

(Endeavour Hills)

Jayce Morgan (C)

(Bentleigh)

INT:

Paul Pekaj

(St Kilda City)

Michael D’Rozario

(Bentleigh)

Karl Abourizk

(St Pauls)

Matthew Rogerson

(Endeavour Hills)

Steven Abouri

(Parkmore/Springvale)

EMG:

Nathan Foster

(Heatherton)

Riley Hughes

(Hampton)